דולפינן מצוי

Common bottlenose dolphin (Tursiops truncatus)

דולפינן מצוי. צילום: אביעד שיינין

צילום: אביעד שיינין

כדאי לדעת: זהו הדולפין הנפוץ והמוכר ביותר מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל, ברצועת רוחב של עד כ-10 קילומטר מהחוף ובעומק של עד 200 מטר. אוכלוסיית הדולפינן המצוי יציבה בגודלה (מוערכת בכ-400 פרטים) ונאמנה לאזור המחיה לאורך כל השנה. קטגוריית הסיכון של המין דולפינן מצוי היא LC (ללא חשש), אך תת-האוכלוסייה הים-תיכונית מוגדרת כ-VU (פגיעה). יש לציין, כי מחקרים ראשוניים מעידים על כך שתת-האוכלוסייה הישראלית שונה גנטית ומורפומטרית מזו של מערב הים התיכון, ולכן יש להתייחס אליה בינתיים כיחידת שימור נפרדת.

הדולפינן המצוי ידוע כידידותי במיוחד לאדם – רוב הדולפינים הבודדים החברותיים לאדם בעולם הם ממין זה. אבל, יש לזכור כי מדובר בחיות בר – יש ידידותיות יותר, ויש פחות. אז בטבע – כבדהו וחשדהו!

סכנות עיקריות: לכידה בשוגג בציוד דיג (בעיקר מרשתות של ספינות דייג), זיהום כימי ופסולת מוצקה (בליעה) והרס מארג המזון הקרקעי בידי ספינות מכמורת, הגורפות את קרקעית הים. הטורף העיקרי בטבע הוא הכריש.

מזון: הדולפינן המצוי ניזון ממגוון רחב של בעלי חיים שוכני קרקע, אך אוהב בעיקר דגים. הוא מאוד סתגלן ומגוון בשיטות הטרף שלו.

רבייה: הרבייה במין זה מתקיימת לאורך השנה כולה, ואילו ההיריון עצמו אורך כשנה. הגורים (בישראל) נולדים באורך של עד 1.1 מטרים ובמשקל של כ-20 קילוגרם (בבגרותם ישקלו כ-300 קילוגרם), ויונקים כ-20 חודשים. לאחר מכן הם נשארים עם אימם למשך תקופה נוספת, לפחות עד ההמלטה הבאה, כאשר לנקבות יש נטייה לחזור ללהקת האם בשלב מאוחר יותר.

תוחלת חיים: 20-30 שנה.

סימנים מזהים בים: לדולפינן המצוי חרטום קצר ורחב, שמכונה “אף-בקבוק”, גופו מגושם, צבע גבו אפור עד חום ובטנו בהירה. אורכו נאמד בכשלושה מטרים וצורת סנפיר הגב שלו משתנה (ומהווה מעין “טביעת אצבע” ייחודית, המשמשת לזיהוי). הוא נצפה בסמוך לחוף בלהקות של 5-6 פרטים בממוצע, בהם נקבות וגורים או צעירים משני הזוויגים. הזכרים נעים לבד או בזוגות וחוברים עם להקות מזדמנות. הדולפינן המצוי חברותי מאוד, אוהב לרכב על גל החרטום, לעקוב אחר מכמורתנים ולצלול לרשת. הוא צולל בין 2-4 דקות (עד לעומקים של 500 מטר) ועולה לנשום כחמש פעמים בין הצלילות.

סימנים מזהים ביבשה: צורת החרטום הייחודית. בפיו עד 24 שיניים גדולות, חלקות וחרוטיות בכל חצי לסת. רוב הדולפינים המוחפים בארץ הם ממין זה. בחלק מאזורי העולם קיימים שני סוגי מופעים של דולפיננים: האחד קטן יותר ושוחה לאורך החוף, ואילו השני שרירי והידרודינמי, ושוחה בים הפתוח, לרוב בלהקות גדולות.