סטנלה ארוכת חרטום

Spinner dolphin (Stenella longirostris)

סטנלה ארוכת חרטום. צילום: אלכסה פיאר, וויקיפדיה

צילום: וויקיפדיה

כדאי לדעת: הנפוץ מבין הדולפינים החיים במים הטרופיים. בישראל, ידוע על  תצפית מתועדת (של אורית ברנע ממחל”י) בודדת, מ-1995, בדרום המפרץ.  

סכנות עיקריות: אויבו הטבעי הוא הכריש, אך סטנלות ממין זה ניצודות לעתים גם על ידי קטלן, עבשן קטלני ונתב. כמו כן, מין זה חשוף לטפילים מסוגים שונים – חיצוניים ופנימיים כאחד.

מזון: ניזון מדגים, מדיונונים ומסרטניות בגדלים של עד 20 סנטימטר, מגוף המים ובעומקים של עד 200 מטר – בעיקר בלילה, בעת נדידה אנכית של הטרף לכיוון פני המים.

רבייה: נקבות מגיעות לבגרות מינית בגיל שש לערך, זכרים – בגיל שמונה. ידוע על הזדווגות מתירנית במשך כל השנה. המלטה מתרחשת לאחר היריון בן 10 חודשים. הגור נולד באורך 80 סנטימטר, ונגמל מחלב אמו כעבור כשנתיים. מרווח ההמלטות הוא כשלוש שנים.

תוחלת חיים: אינה ידועה.

סימנים מזהים בים: אורך גופו של בוגר נע בין 1.3 ל-2.3 מטרים. גופו ארוך וצנום. לרוב, גבו בגון כהה, צדי גופו אפורים וגחונו בהיר, אך לעתים הוא נראה גם בגוונים חומים. פס כהה נמתח מהעין לסנפיר החזה. סנפיר הגב משולש וזקוף. חרטומו ארוך ודק. זהו מין מאוד אקרובטי, מבצע עד שבעה “ברגים” סביב ציר האורך בקפיצות אוויריות (ומכאן שמו הפופולרי – Spinner). הוא חברותי מאוד לכלי שיט, ולרוב נצפה בקרבת לחוף. באזורים רבים הוא נח בשעות היום במפרצים סגורים ופעיל בשעות הלילה. לרוב שוחה בלהקות מעורבות עם סטנלה ברודה.

סימנים מזהים ביבשה: לסטנלה ארוכת החרטום עד 60 שיניים בכל חצי לסת. משקלו של בוגר מגיע לכדי 80 קילוגרם. גודל להקה נזיל מאוד, עם קשרים זמניים בין יחידות משפחתיות, ומשתנה לפי הפעילות וזמינות הטרף. נצפו בריתות זכרים מבוגרים הכוללות עד 12 פרטים.