ראשתן

Sperm whale (Physeter macrocephalus)

ראשתן. צילום: יאלי מבורך

צילום: יאלי מבורך

כדאי לדעת: מין זה של מים עמוקים, הנחשב כגדול ביותר מבין לווייתני השיניים, נפוץ בכל העולם. בים התיכון הוא נפוץ בכל השנה, אך מול חופי ישראל נדיר לראותו. ידוע עד כה על מספר תצפיות משוערות בדרום ובמרכז הארץ, וכן החפות של גוויות במצב ריקבון מתקדם. הראשתן נחשב, בין השאר, לשיאן צלילה (מסוגל לצלול למשך שעתיים, ולעומק של כשני קילומטרים!).

סכנות עיקריות: עד שנות ה-80 של המאה ה-20 הראשתן ניצוד באופן נרחב, וחלה הידלדלות דרסטית באוכלוסייתו העולמית. כיום, הוא עדיין ניצוד בניגוד לחוק, למרות שרשמית הוא מוגן ברחבי העולם.

מזון: הראשתן ניזון בעומק גוף המים ובקרבת הקרקע מדיונוני ענק (בקיבה של פרט מוחף נמצא דיונון באורך של 12 מטר ובמשקל 220 קילוגרם), תמנונים ולעתים רחוקות גם דגי סחוס.

רבייה: הנקבה ממליטה אחת ל-4-6 שנים, בתום היריון שנמשך כ-18 חודשים, והגורים יונקים לפחות שנתיים (יש מקרה מתועד של פרט בן 13, שנמצא חלב אם בקיבתו!).

מין זה מתרבה באזורים ממוזגים וטרופיים, וההמלטות מתרחשות לרוב באביב. הגור נולד באורך של כארבעה מטרים ובמשקל של טון אחד לערך.

תוחלת חיים: כ-70 שנה.

סימנים מזהים בים: הלוויתנאי הגדול ביותר באזור (שפירוש שמו ביוונית: “ראש גדול”) הוא גם היחידי שניתן לזהות בו הבדל בין זכר לנקבה: אורך גוף הזכר – 18 מטר, והנקבה – 11 מטר. בנוסף ניכר בו (בעיקר אצל הזכר) חוסר פרופורציה בין גודל הראש לגודל הגוף: הראש דמוי הארגז מהווה שליש הגוף.

בשונה משאר הלוויתנאים, עורו של הראשתן נראה “מקומט” ואינו חלק. סנפירי החזה שלו קטנים מאוד ביחס לגוף, ובמקום סנפיר גבי יש מעין דבשת קטנה, שבינה לבין סנפיר הזנב שורת בליטות או רכסים. צבעו של הראשתן אפור כהה עד חום ותחתית ראשו בהירה. רסס הנשיפה שלו בולט למרחוק. לקראת צלילה הוא זוקר את סנפיר הזנב שלו, ולמרות שחי לרוב במים עמוקים, לעתים מתקרב לחוף באזורי מצוקים וקניונים תת-ימיים. הנקבות חיות בלהקות של עד 12 פרטים יחד עם גוריהן (עד גיל שש), ואילו זכרים בוגרים בודדים ונודדים בין להקות.

ככל שהם מתבגרים הם נודדים לכיוון הקטבים וגודל הלהקה קטן. שטח המחייה של הזכרים גדול משטח המחייה של הנקבות. מהירות השחייה של הראשתן עשויה להגיע ל-12 קשרים, אך בדרך כלל היא עומדת על שלושה קשרים בממוצע.

סימנים מזהים ביבשה: אין לטעות. חסר שיניים בלסת עליונה. הלסת התחתונה נראית דקה מאוד ביחס לראש, עם 20-25 שיניים חרוטיות בכל חצי לסת. משקל זכר בוגר מגיע ל-57 טון בממוצע, ואילו הנקבה שוקלת כ-24 טון.