לווייתן מינקי

Minke whale (Balaenoptera acutorostrata)

לוויתן מינקי. צילום: אורי גלילי

צילום: אורי גלילי

כדאי לדעת: לווייתן המינקי משתייך למשפחת לווייתני הענק, הכוללת בין היתר את הלווייתן גדול-הסנפיר, הלווייתן המצוי והלווייתן הכחול, אך הוא הקטן ביותר במשפחת לווייתני המזיפות. מין זה של ים פתוח אינו נפוץ בים התיכון. נראה שפרטים בודדים מזדמנים עונתית (חורף, אביב) לאזורנו, ככל הנראה בעקבות להקות דגים פלגיים (של ים פתוח). עד כה ידוע על תצפית משוערת אחת במרכז הארץ, ועל שני מקרי הסתבכות וטביעה של גורים ברשתות זימים (בעכו ובחיפה) – באחד מהם היתה עדות ליניקה זמן קצר לפני המוות. חותם גנטי שלו הראה שייכות לאוכלוסייה הצפון-אטלנטית.

סכנות עיקריות: האויב היחידי של לוויתן זה הוא הקטלן (Orca).

מזון: מין זה ניזון ממגוון דגים מתלהקים וסרטנים קטנים בגוף המים.

רבייה: המלטות מתרחשות לרוב בחודשי הסתיו והחורף, בתום עשרה חודשי היריון. הגור נולד באורך של 2.8 מטרים ובמשקל של עד 320 קילוגרם, ונגמל מחלב אמו לאחר 45 חודשים. לבגרות מינית מגיע המינקי בגיל 6-7.

תוחלת חיים: כ-50 שנה.

סימנים מזהים בים: אורך לוויתן בוגר הוא כשמונה מטרים. צבע גבו שחור עד אפור כהה, לעתים עם גוונים לבנים. סנפיר הגב קטן וחרמשי בקדמת השליש האחורי של הגב. במבט-על, הראש נראה שטוח, בצורת וי (V) עם רכס בודד מרכזי. המינקי מגלה מעט מגופו בעת העלייה לנשום. רסס הנשיפה שלו אינו בולט. לרוב הוא בודד, שוחה בזוגות או בלהקות קטנות. נחשב סקרן מאוד ונוהג להתקרב לכלי שיט.

סימנים מזהים על היבשה: מזיפות, פתח נשימה כפול, רצועה לבנה במרכז סנפירי החזה. משקלו של בוגר מגיע לכדי 9.2 טון.