לוויתן מצוי

Fin whale (Balaenoptera physalus)

לוויתן מצוי. צילום: מחמל”י

צילום: מחמל"י

כדאי לדעת: מין זה של ים פתוח נפוץ במערב הים התיכון (על פי ההערכה, אוכלוסייתו מונה כ-3,500 פרטים, בעיקר בים הליגורי, אליו הוא מגיע בקיץ להיזון). אין די מידע על דגמי הנדידה והתפוצה השנתית שלו, אך בשל השוני הגנטי מהאוכלוסייה הצפון-אטלנטית ומהעובדה שיש המלטות לאורך כל השנה, ההנחה היא שמדובר באוכלוסייה הייחודית לים התיכון.

לאזור שלנו מגיעים פרטים לעתים נדירות. לרוב מדובר בהחפות, אך היו גם מקרים של פרטים חיים, כמו זה שאירע בקיץ 2016, אז נצפה לוויתן מצוי צעיר מול חופי הארץ.

סכנות עיקריות: האויב היחידי של לוויתן זה הוא הקטלן (Orca).

מזון: ניזון מסרטניות (Krill). הלוויתן המצוי אינו אוכל באופן יומיומי. תזונתו היא עונתית, ומתבססת על תקופות הזנה מרוכזות. בין התקופות, ובעיקר בתקופות צום ממושכות, הלוויתן מתקיים על מאגרי השומן שלו.

רבייה: 11-12 חודשי היריון, שבסופם נולד גור באורך של 6.5 מטרים ובמשקל של עד 2 טון. לבגרות מינית מגיע הלוויתן המצוי בגיל 8-10 שנים.

תוחלת חיים: 90-100 שנה.

סימנים מזהים בים: אורך לוויתן מצוי בוגר הוא כ-20 מטר. צבע גבו שחור-חום (הדוהה בהדרגה ללבן בגחון). סנפיר הגב קטן אך בולט, באותו קו של פי הטבעת. לסת תחתונה שמאלית שחורה וימנית לבנה. הוא מגלה מעט מגופו בעת העלייה לנשום. רסס הנשיפה שלו אנכי, צר וגבוה (6-10 מטרים). לרוב הוא בודד, שוחה בזוגות או בלהקות קטנות. לוויתן זה נחשב כמהיר ביותר בקרב הלווייתנים. מהירות השיוט המירבית שלו עשויה לעבור את 20 הקשרים. הוא מסוגל לצלול לעומק של עד 600 מטר, למשך כרבע שעה, מבלי להוציא את סנפיר הזנב שלו מהמים. לרוב הוא אדיש לכלי שיט.

סימנים מזהים על היבשה: מזיפות (שמאליות בצבע כחול כהה וימניות קדמיות בצבע שנהב). פתח נשימה כפול, סנפירי חזה קצרים (1/11 מאורך הגוף), כ-50-60 חריצי גרון, הנמשכים עד לקו הטבור. משקלו של בוגר עשוי להגיע ל-30-80 טון ואורכו 17-18 מטר.