זיפיוס חלול חרטום

Cuvier’s beaked whale (Ziphius cavirostris)

זיפיוס חלול חרטום. צילום: Emmanuelbaltasar

צילום: Emmanuelbaltasar

כדאי לדעת: מין של מים עמוקים נפוץ בים התיכון, כשלרוב הוא מתקרב לחוף רק באזורים עם מצוקים או קניונים תת-מימיים עמוקים. אולם, עד כה תועדו בישראל רק החפות (במרכז ובצפון הארץ) והוא לא נצפה באופן ודאי. במוזיאון אוניברסיטת תל אביב ישנן מספר גולגולות של זיפיוס חלול חרטום, שנאספו לפני תחילת פעילות מחמל”י.

ככלל, מעט מאוד ידוע על מין זה, ועד לפני כ-20 שנה עיקר המידע הגיע מפרטים מוחפים. כיום מתנהל מחקר על לוויתן זה במפרץ מקסיקו.

סכנות עיקריות: מין זה פגיע במיוחד לרעשים הנגרמים מסונאר בעל תדר נמוך. בנוסף, מדובר בלוויתן הידוע כ”אוכל שקיות”, ככל הנראה כתוצאה מטעות בזיהוי הטרף. בקיבה של פרט שנפלט לחוף אפולוניה ב-2002 נמצאו 4.5 קילוגרמים של שקיות, אך בעולם ידוע גם על מקרה שבו נמצאו 13 קילוגרמים!

מזון: ניזון כמעט רק מדיונונים, המצויים בקרבת הקרקע. לכידת המזון נעשית על ידי שאיבה.

רבייה: אין מידע. הגור נולד באורך 2.7 מטרים ובמשקל של עד 300 קילוגרם.

תוחלת חיים: 40-60 שנה.

סימנים מזהים בים: אורך גוף הבוגר 5.5-7 מטרים. צבע גופו משתנה – מגווני חום ועד שחור סגלגל. עם הגיל צבעו מבהיר. לעתים נראים עליו כתמים לבנים וצלקות עגולות לבנות, בעיקר בצדדים ומאחורי הגחון, וכן צלקות שריטה ארוכות, מפותלות וכפולות הנגרמות משיניהם של בני המין הזכרים הבוגרים. ללוויתן זה גוף חסון דמוי פלך, סנפירי חזה קטנים, סנפיר גב קטן בקדמת השליש האחורי של הגוף, סנפיר זנב מאוד רחב (עד כרבע מאורך הגוף הכולל), ראש קטן ומקור “אווזי”. הוא שוחה לבדו או בקבוצות קטנות (עד שבעה פרטים), חי במים עמוקים 1,500-3,000 מטר), וצולל למשך למעלה מ-30 דקות.

סימנים מזהים ביבשה: קו הפה מהצד קעור שנוטה מעלה באחוריו. למעט הזכרים הבוגרים, שלהם שתי שיניים בולטות בקדמת הפה, הגרמפוסים חסרי שיניים. מאחורי פתח הנשימה יש שקע האופייני למין זה. משקל זכר בוגר הוא כ-2.6 טון ונקבה שוקלת כשלושה טון.