מחמל"י מאז ועד היום

כתבות אחרונות שפורסמו באתר:

פודקאסט (הסכת) ראשון של מחמל”י

אנו מתרגשים להציג ולשתף בפניכם את הפודקאסט (הסכת) הראשון של מחמל”י !! 💙🐬🐋💙בפודקאסט ריכזנו עבורכם את עיקרי הדברים על השנה החולפת-דולפינים ולוויתנים נדירים בתצפיות מרהיבות…

שני דולפינים מסוג דולפין מגובנן נצפו באילת

אחרי תקופה ארוכה ללא דיווחים. קיבלנו במחמל’י היום בבוקר דיווח של חותר סאפ שיצא לחתירה מהרצליה לכיוון ת”א. רועי לודמיר דווח על תצפית כלב ים…

כלב ים נצפה היום בחוף הדרומי בהרצליה

אחרי תקופה ארוכה ללא דיווחים. קיבלנו במחמל’י היום בבוקר דיווח של חותר סאפ שיצא לחתירה מהרצליה לכיוון ת”א. רועי לודמיר דווח על תצפית כלב ים…

תומר, הדולפין הבודד מאילת נצפה השבוע שוב

זה תומר. הדולפין הבודד מאילת נצפה השבוע שוב. אנו עוקבים אחריו במשך שנה וארבעה חודשים. הדולפין החברותי המכונה “תומר” שוחה לסירוגין עם שחיינים בחופי אילת.…

אודות העמותה

בשנת 1993 החלו לאסף מסד נתונים על לויתנאים בחופי הארץ ובים התיכון. במפרץ אילת וסואץ נאספו נתונים על ידי עוז גופמן, ד״ר דני כרם וד״ר אורן סונין. בנוסף , הגיעו נתונים מדייגי ישראל דרך תחנת רדיו אלחוט 4 xt שפעלה תחת האגף לדיג, חיל הים ואזרחים. 

בשלהי קיץ 1994 התקבצה חבורה גדולה יותר של אוהבי דולפינים תחת חסות אקדמית מטעם המרכז (לימים המכון) ללימודי ים ע״ש ליאון רקנאטי בית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה. 

לכולם היה חזון משותף : לחקור ולשמר את אוכלוסיית היונקים הימיים בישראל. יחד הוקמה עמותה ע״ר ״יד ליונק הימי״. שם העמותה שונה בהתאמה לשם פרויקט המחקר באוניברסיטה מחמל״י ע״ר (ראשי תיבות של : מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל.

מטרותיה העיקריות של מחמל״י הן מחקר, הצלה, חינוך, פיקוח וקידום חקיקה, שתסייע להגן ולשמור על היונקים הימיים החיים לאורך חופי ישראל ומדינות האזור. מחמל״י פועלת כל השנים בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי ממשלה, אוניברסיטאות, מוסדות מחקריים, אקדמיים והתנדבותיים דומים העוסקים במחקר יונקים ימיים הארץ ובעולם.

מאז הקמתה ועד היום, כל פעולת תיעוד ואיסוף נתונים על ידי המתנדבים והחוקרים סייעה לעמותה לשמר את אוכלוסיית היונקים הימיים בישראל.

מחמל״י מקיימת פגישות מתנדבים סדירות במרכז העמותה ששוכן במכמורתבקמפוס בית הספר הימי מבואות-ים, המרכז האקדמי רופין. במפגשים, מועברת סקירה של פעילות הארגון בחודשיים החולפים, נמסר עדכון על פעילויות צפויות וכן ניתנות הרצאות מפי חברי מחמל״י וכן גורמים חיצוניים. בנוסף לפגישות החודשיות, מתקיימות בעמותה פעילויות שוטפות בתחומי – דיגום חיות מוחפות – חיות חולות שעולות לחוף ההצלה (צוות הדיגום שלמחמל״י הפועל תחת היתר של רשות הטבע והגנים משנת 1994.

כל חיה מתה שנמצאת בחופי הארץ נדגמת למחקר לפי טריות מצבה הגופני. במידת הצורך מתנדבי מחמל״י בסיוע וטרינרים עוסקים בסיוע ובניסיונות

לאישוש החיות החולות. הצוות נמצא בעירנות וקשוב לדיווחים 365 ימים בשנה, 24 שעות ביממה. הצוות כולו ההתנדבותי ונענה בצורה מיידית לכל הודעה על יונק ימי שנמצא צף בים במצוקה. המחקר והפעילות של מחמל״י הביאו לכמה גילויים מדעים.

עמותת מחמל״י הקימה בשנת 2016 מרכז חינוכי יחיד מסוגו באשדוד – ״מרכז הדולפין והים״ שפועל משטח בית הספר הימי אורט אשדוד. המרכז הופעל על ידי מקבלי שכר לשימור אוכלוסיית היונקים הימיים, בין השאר באמצעות פעילויות הסברה, והרצאות בבתי ספר. בחודש ספטמבר 2020 הועבר ״מרכז הדולפין והים״ לאחריות מלאה של עמותת ״דלפיס״ ע״ר.

החל מחודש יוני כל בעלי התפקידים במחמל״י למעט רו״ח העמותה פועלים בהתנדבות מלאה.

0

מאמרים ומחקרים

0

סקרים ימיים

0

שנות פעילות

העוגן שלנו

חוקרים, חברי הוועד, וועדת ביקורת

דני כרם

חוקר ראשי/נשיא

בעל דוקטורט בביולוגיה ימית משנת 1971 ממכון Scripps לאוקיינוגרפיה בלה-הויה, קליפורניה. ראש מחקר וחוקר בכיר במכון לרפואה ימים (מר”י) בדימוס. עמית מחקר במכון ללימודי יש ע”ש רקנאטי באוניברסיטת חיפה. נשיא מחמל”י.

עוז גופמן מנכל העמותה

עוז גופמן

מנכ"ל וחוקר

בעל דוקטורט בביולוגיה ימית משנת 2006 מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה. משנת 2001 מנהל ענף ממשק דגה באגף הדיג של משרד החקלאות. משנת 1997 עמית מחקר ומנהל פרוייקט הדולפינים במחמל”י במכון ללימודי ים ע”ש רקנאטי באוניברסיטת חיפה.

רותם טסה

רותם תעסה

יו״ר העמותה

מחובר לטבע ובמיוחד לכחול הגדול וליונקים המופלאים שבו. סקיפר, מציל וצולל. עוסק בצילום כעשר שנים בארץ ובעולם מעל ומתחת למים. מבצע את עבודת מאסטר במסגרת החוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה.נושא המחקר על לכידה לא מכוונת של דולפינים בציוד המכמורת בים התיכון בישראל.

 

חברי הוועד

דני רוה

חבר וועד

בוגר תואר ראשון בחינוך ופילוסופיה ותואר שני במנהל החינוך באוניברסיטה העיברית. נסיון רב בהוראה (בחינוך הטכנולוגי), בין השאר כמנהל המחלקה לתוכניות לימודים ומנהל המכון לאמצעי הוראה (מא”ה). מתנדב במחמל”י משנת 2010, עם התמחות בתצפיות דולפינים במסגרת סקרי העמותה ושימוש באפליקציית דלפיס. תיפקד כחבר ועד וחבר בוועדת ביקורת. כיום מעביר הרצאות בנושא דולפינים במסגרות שונות ועוסק בתרגום טכני מאנגלית וגרמנית.

עופר נוב

חבר וועד

צלם, הרפתקן, אוהב אדם ובעלי חיים.
עוסק בצילום כ- 40 שנה, מטייל בארץ ובעולם באופנוע.
בעבר פקח מתנדב ברשות הטבע והגנים, בעיקר בנושא השבת חיות הבר לטבע. בנוסף, פעיל בהתנדבות ביחידות חילוץ והצלה בארץ ובעולם.

ענת שושן חברת ועד, צלמת העמותה ומנהלת אדמיניסטרטיבי

ענת שושן

חברת ועד, צלמת העמותה ומנהלת אדמיניסטרטיבי

עוסקת בצילום כ-35 שנה, פעילה גם ברמה בינלאומית. בעלת זיקה גדולה לבעלי חיים, איכות סביבה וים. חברת ועד בעמותה ושותפה למשלחות מחקר 2021+2022 למוזמביק.

רוני הורוביץ

חברת עמותה

סטודנטית לווטרינריה באויניברסיטה העברית. בעלת תואר ראשון במדעי בע״ח בהצטיינות. שותפה למחקר מחמל״י במוזמביק החל משנת 2019. עוסקת בניתוח התנהגויות של יונקים ימיים.

ענת גולד (גולדי)

וועדת ביקורת

תלמידה ומורה ותיקה בדרך היוגה בשיטת טרי-יוגה, גולדי היא מחלוצות השיטה בארץ ופועלת באופן שוטף להפצתה ולהבאת מיטב המורים לטרי-יוגה לסדנאות בישראל.
גולדי מטפלת מוסמכת בוואטסו -watsu ובווטרדאנס -Waterdance, שתי שיטות מופלאות של תיראפיה במים בבריכות מחוממות.
הקשר לחיות ואהבתה למים חיבר אותה להתנדבות ומחקר במחמל”י החל משנת 2012.

החוקרים

ניר הדר

חוקר

בעל תואר ראשון מהמכללה הימית במכמורת, תואר שני מאוניברסיטת חיפה בחוג לציוויליזציות ימיות בהתמחות על תפוצה של יונקים ימיים בחופי ישראל ותואר שני בהוראה. מתנדב במחמל”י משנת 1999. ומאז מילא שורה של תפקידים כגון – מרכז סקרים וראש צוות הצלחה ועד חבר ועד ועדת ביקורת.

אורי גלילי

חוקרת

ד״ר סתוית דרורי

חוקרת

הצטרפו לקהילה שלנו

מחמל”י מזמינה אתכם להצטרף לקהילת אוהבי הים והדולפינים בפייסבוק ולהיות הראשונים לקבל דיווחים מרגשים מהשטח וגם: מגוון הטבות השמורות לחברי העמותה. בהרשמה לניוזלטר תוכלו להתעדכן גם לגבי
אירועים ומאמרים מעניינים – בארץ ובעולם – הקשורים לעולמם של היונקים הימיים.
מחכים לכם