חוקרי העמותה ונושאי המחקר

רשימת המחקרים שבוצעו במסגרת מחמל”י מאז הקמתה

תואר שלישי

עוז גופמן, אוניברסיטת חיפה, 2005: שינויים התנהגותיים כלפי בני אדם בדולפינה חברותית בודדת ממין דולפינן אנקולי (Tursiops aduncus) בנואיבה, סיני, מצרים, במשך חמש וחצי שנים.

אביעד שיינין, אוניברסיטת חיפה, 2009: אוכלוסיית הדולפינן המצוי ( ,(Tursiops truncatusדייג המכמורת והקשר ביניהם במדף היבשת הים-תיכוני של ישראל.

מיה רודיטי-אלסר, אוניברסיטת חיפה, 2017: קניון אכזיב כגורם מעצב של מארג המזון האזורי.

איל ביגל, אוניברסיטת חיפה, המחקר בעיצומו: ביוטאסה של טורפי על בבית הגידול הפלאגי של מזרח הים התיכון.

 

תואר שני

עוז גופמן, אוניברסיטת חיפה, 1997: יחסי גומלין אדם-דולפין בודד במקורות קדומים ובמחקרים מודרניים, תוך דגש על הדולפינה הבודדה מנואיבה.

מיה רודיטי-אלסר, אוניברסיטת חיפה, 1999: זיהום הים כגורם תחלואה בדולפינים: עדויות מריכוזי מתכות כבדות ברקמות ועצמות דולפינים מודרניים ובעצמות דולפינים מתקופות קדומות שנמצאו לאורך החוף הים-תיכוני של ישראל.

אביעד שיינין, אוניברסיטת תל-אביב, 2003: אפיון  מולקולרי ואקולוגי של אוכלוסיית הדולפינן המצוי בים תיכון מול חופי מדינת ישראל.

דגנית סיון, אוניברסיטת חיפה, 2005: דייגים ודולפינים; השפעת גורמים זואוגיאוגרפיים ואנושיים על יחסם של דייגים בחברות ימיות שונות לדולפינים.

דפנה פיינגולד, אוניברסיטת חיפה, 2007: מחקר ושימור לווייתנאים כחלק מפרויקט אקו-תיירותי בצפון הים האדום.

מיכל ספיר, אוניברסיטת חיפה, 2008: לווייתנאים בים התיכון: תפוצה עכשווית וקדומה מהיבטים של תזונה  ומשיקולי פלאונטולוגיה.

מרסלה לייבוביץ, אוניברסיטת חיפה, 2008: השוואת דפוסי גידול גורי דולפינים בלהקות בר, בשבי ובחיות בודדות חברותיות וניתוח הרגלי הנקה וגמילה בחברות אדם לא מפותחות.

יולי שריר, אוניברסיטת חיפה, 2009: מאפיינים מורפומטריים של אוכלוסיית הדולפינן המצוי  (Tursiops truncatus) באגן הלבנט.

אליענה רטנר, אוניברסיטת חיפה, 2009: שימור שלדי לווייתנאים לאוספים, למחקר ולתצוגות.

ניר הדר, אוניברסיטת חיפה, 2010: עדכון על אוכלוסיות לווייתנאים מול חופה הים-תיכוני של ישראל: עדויות מתצפיות אקראיות.

מיה אבירם, אוניברסיטת חיפה, 2012: שימוש במאפיינים מורפומטריים לקביעת גיל וזוויג באוכלוסיית הדולפינן המצוי(Tursiops truncatus)  לאורך חוף הים התיכון הישראלי ומקרה בוחן של עיוותים צורניים של דולפינים באמנות פסיפס מהעת העתיקה.

דנה ברנד, אוניברסיטת חיפה, 2014: האם וכיצד משתקפת ההגירה הלספסית של מיני דגים לים התיכון בהרכב התזונתי של הדולפינן המצוי והדולפין המצוי בחוף הישראלי?

יותם צוריאל, אוניברסיטת חיפה, 2015: העדפות בבחירת בתי הגידול של הדולפינן המצוי  (Tursiops truncatus) בהשפעת פעילויות הדייג האנושי בצפון מזרח סרדיניה, איטליה ובחוף הישראלי.

 

עבודות בוגר במסגרת תואר ראשון

אלינור בר-נור, אוניברסיטת תל אביב, 2002: קטלוג דולפינים מול חופי ישראל.

מיטל מרקוביץ, אוניברסיטת תל-אביב, 2005: אפיון צילומי של אוכלוסיית הדולפינן המצוי Tursiops) (truncatus  לאורך החוף הישראלי.

שרה-לי גרנית, המכללה הימית “מבואות ים” (כיום בית הספר למדעי הים של המרכז האקדמי רופין, 2007: מכמורתנים ודולפינים.

 

עבודות גמר/ביוטופ ביולוגיה בתיכון

אילת דוניבסקי, מוסד חינוכי “מבואות הנגב”, 1995: חקר התנהגות דולפינה מתבודדת במצרים (נואיבה, סיני) עם בני אדם.

לילך אייל, ביה”ס המשותף חוף הכרמל, 1997: תפוצת דולפינים לאורך חופי הים התיכון של ישראל.

לילך לייטמן, ביה”ס העמק המערבי, קבוץ יפעת, 1997: מהי מהות הקשר בין אדם ללהקות דולפינים בים הפתוח .

טל פלד, ביה”ס התיכון לחינוך סביבתי, מדרשת שדה בוקר, 1997: דפוסי ההתנהגות של הדולפינה הבודדת מנואיבה כלפי בני אדם.

סיון מלול, אורט רוגוזין-מגדל העמק, 1999: סקר ביוטופי של אזור טווח המחייה היומי, בין אוגוסט 1998 למאי 1999, של דולפינת הבר החברותית הבודדה בכפר הדייגים נואיבה-מ’זיינה שבסיני, מצרים.

נדב מזרחי, תיכון ע”ש ברל כצנלסון, כפר-סבא, 2001: שוניות האלמוגים באזור טווח המחייה היומי של הדולפינה החברותית הבודדה בכפר הדייגים נואיבה-מ’זיינה, סיני.

נדב מזרחי, תיכון ע”ש ברל כצנלסון כפ”ס, 2001: הדולפינים כאינדיקטורים לזיהום-ים: הקשר שבין זיהום הים על ידי מתכות כבדות לתמותת דולפינים, לאורך החוף הים-תיכוני של ישראל.

דינה מאירסון, ביה”ס כ”ג יורדי הסירה, ביה”ס לקציני ים עכו, 2002: לכידה בלתי מכוונת של דולפינים ברשתות מכמורת לחופי הארץ.

ליהי סלמון, שיתוף חינוכי מנור-כברי, 2003: הגדרת להקה ומבנה חברתי של דולפיננים.

מארק פוליקובסקי, תיכון תלמה ילין תל אביב, 2004: גורמי תחלואה ומוות של יונקים ימיים בחופי הארץ תוך התמקדות בתוצאות בדיקות היסטולוגיות של מינים שנדגמו בין השנים 1993-2004.

לשיתוף הכתבה:

הצטרפו לקבלת עדכונים

עוד כתבות על פעילות עמותת מחמל״י

Timeline

פודקאסט (הסכת) ראשון של מחמל”י

אנו מתרגשים להציג ולשתף בפניכם את הפודקאסט (הסכת) הראשון של מחמל”י !! 💙🐬🐋💙בפודקאסט ריכזנו עבורכם את עיקרי הדברים על השנה החולפת-דולפינים ולוויתנים נדירים בתצפיות מרהיבות

Timeline

כלב ים נצפה היום בחוף הדרומי בהרצליה

אחרי תקופה ארוכה ללא דיווחים. קיבלנו במחמל’י היום בבוקר דיווח של חותר סאפ שיצא לחתירה מהרצליה לכיוון ת”א. רועי לודמיר דווח על תצפית כלב ים

Timeline

תומר, הדולפין הבודד מאילת נצפה השבוע שוב

זה תומר. הדולפין הבודד מאילת נצפה השבוע שוב. אנו עוקבים אחריו במשך שנה וארבעה חודשים. הדולפין החברותי המכונה “תומר” שוחה לסירוגין עם שחיינים בחופי אילת.

דולפינים נצפו מול שיקמונה
Timeline

דולפינים נצפו מול שקמונה

להקה של 5-7 פרטים תועדה היום מול הכנסיה בשקמונה, חיפה. צילום: תומר הנדל. https://immrac.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20201108-WA00041.mp4https://immrac.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20201108-WA00031.mp4