בת ים: גופת דולפין נסחפה לחוף

דולפין מהמין דולפינן ים תיכוני Common bottlenose dolphin (Tursiops truncatus) טבע לאחר שליפף עצמו ונלכד בכבל אבטחה של ציוד מכמורתן ונסחף לחוף בת ים

הבוקר התקבל דיווח על מציאת גופת דולפין בחוף הסלע בבת-ים. הגופה זוהתה כגופתו של דולפין זכר צעיר שנלכד אמש בטעות בחבל אבטחה של ספינת דיג מכמורת מול חופי נתניה. הדייגים דיווחו לפקחי רשות הטבע והגנים ושחררו את גופתו לים בשעה 09:00. הגופה נסחפה ונפלטה לחוף בת ים במהלך הלילה או לפנות בוקר ונמצאה, כאמור, הבוקר בבת-ים.

צילום: רוני זיו

 

​הבוקר התקבל דיווח במוקד עירוני בת ים, על ידי ניר הדר, מתנדב וותיק במחמל”י, על מציאת גופת דולפין בחוף הסלע בבת-ים. הגופה זוהתה כגופתו של דולפין זכר צעיר שנלכד אתמול בטעות בחבל אבטחה של ספינת דיג מכמורת מול חופי נתניה. הדייגים דיווחו לפקחי רשות הטבע והגנים ושחררו את גופתו לים. הגופה נסחפה ונמצאה, כאמור, הבוקר בבת-ים.
גופת הדולפין הועברה לנתיחה על ידי חוקרי דלפיס בתחנת מוריס קאהן לחקר הים – Morris Kahn Marine Research Station של אוניברסיטת חיפה – University Of Haifa, במעבדת טורפי-על שבמרכז לחינוך, מחקר וספורט ימי אשדוד.
כזכור, בתחילת החודש ביצעו החוקרים נתיחה שלאחר המוות בדולפין מצוי, חבר בלהקה שנצפית לעתים קרובות באזור השמורה הימית אבטח, שבין אשדוד לאשקלון, שגופתו אותרה מדרום-מערב למרינה אשקלון. פרטים על הנתיחה ניתן למצוא בעמוד מרכז הדולפין והים של דלפיס.
צילומים: רוני זיו​

לאחר שנלכדה ברשת דייגים במהלך הלילה, גופת דולפין באורך מטר וחצי נסחפה לעבר חוף הסלע בבת-ים והתגלתה בבוקר. רוני זיו, צוללן ופעיל רשות הטבע והגנים הגיע הבוקר למקום על מנת לאמת את הדיווח שהתקבל במהלך הלילה.לפי הדיווח מרשות הטבע, קבוצת דייגים זרקה רשתות לים במהלך הלילה וכשהגיעו לאסוף את השלל לפנות בוקר, גילו שגם דולפין נתפס ברשת. בשלב הזה הם דיווחו על כך לרשות ושחררו את היונק בחזרה למים, שנסחף לחוף עד הבוקר. הרשות בינתיים שלחה את זיו, אחד המתנדבים שלה, למקום.“בתור הנציג הבת ימי קיבלתי את הקריאה, וניגשתי לבדוק את המיקום המדויק”, מספר זיו ל-mako על התקרית המצערת, “דולפין היא חיה שצריכה לעלות לקחת אוויר, ובגלל שהוא נתפס ברשת הוא נשאר בלי חמצן ומת”.

המלצות נוספות
 

לפי זיו, על גופתו של הדולפין אפשר היה לראות סימני פציעה מהרשת: “זה מראה מזעזע ומרגיז מאוד. לראות דבר כזה גדול ויפה – עושה צמרמורת ופשוט סתם מוות מיותר. השאיפה שלי להקים רשות טבע ימי שתדאג לאסור שימוש ברשתות דייג”.דולפין בבת ים (צילום: רוני זיו)
גופת הדולפין שנסחפה הבוקר לחוף בבת ים | צילום: רוני זיו

דולפין בבת ים (צילום: רוני זיו)
ניתן לראות את סימני המאבק עם הרשת על הגופה | צילום: רוני זיו

זו הפעם הראשונה שמשהו בסגנון קורה בחוף בבת ים?
“בת ים זו הפעם הראשונה שזה קורה עם דולפין, זה קרה בעבר עם צבי ים, אבל היו בארץ כבר מקרים כאלו בחיפה ואשקלון ודולפין. לפעמים זה רשתות דייג ולפעמים פגיע במנוע של סירה. זה קורה לא מעט, לצערי”.
זיו, שמספר שמאז הילדות יש לו שאיפה להפוך את חוף הסלע בבת ים לשמורת טבע, מצליח להישאר אופטימי בדרך מסוימת: “אולי הדבר המצער הזה, יגע וירגש אנשים, וזה אולי יביא לשינוי. רשתות דייג הן נוראיות, הן לוקחים איתם כל דבר מהקרקעית ופשוט הדייגים הורסים ככה את כל הים”.

מאת: דור מאיר מועלם

פורסם ב: MAKO 

HIX > טבע > חיים

בת ים: גופת דולפין נסחפה לחוף

לשיתוף הכתבה:

הצטרפו לקבלת עדכונים

עוד כתבות על פעילות עמותת מחמל״י

Timeline

פודקאסט (הסכת) ראשון של מחמל”י

אנו מתרגשים להציג ולשתף בפניכם את הפודקאסט (הסכת) הראשון של מחמל”י !! 💙🐬🐋💙בפודקאסט ריכזנו עבורכם את עיקרי הדברים על השנה החולפת-דולפינים ולוויתנים נדירים בתצפיות מרהיבות

Timeline

כלב ים נצפה היום בחוף הדרומי בהרצליה

אחרי תקופה ארוכה ללא דיווחים. קיבלנו במחמל’י היום בבוקר דיווח של חותר סאפ שיצא לחתירה מהרצליה לכיוון ת”א. רועי לודמיר דווח על תצפית כלב ים

Timeline

תומר, הדולפין הבודד מאילת נצפה השבוע שוב

זה תומר. הדולפין הבודד מאילת נצפה השבוע שוב. אנו עוקבים אחריו במשך שנה וארבעה חודשים. הדולפין החברותי המכונה “תומר” שוחה לסירוגין עם שחיינים בחופי אילת.

דולפינים נצפו מול שיקמונה
Timeline

דולפינים נצפו מול שקמונה

להקה של 5-7 פרטים תועדה היום מול הכנסיה בשקמונה, חיפה. צילום: תומר הנדל. https://immrac.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20201108-WA00041.mp4https://immrac.com/wp-content/uploads/2020/11/VID-20201108-WA00031.mp4

×

נתקלת ביונק ימי במצוקה?

לצערנו, אירוע החפה אינו מחזה מאוד נדיר באזורנו, וכבר קרו מקרים בהם אף נתקלנו בלווייתן שנקלע לאזורנו.

אז, מה עושים עכשיו?

  1. יש להזעיק אותנו באחד ממספרי הטלפון הבאים:
    עוז גופמן – 050-6241663
    ניר הדר – 054-4765655
  2. במקרה של החפה -עלייה אל החוף- של יונק ימי: קודם כל, יש להרחיק סקרנים. אם הוא חי, אין לנסות להחזירו אל המים! יש להרטיב את גופו במי ים כדי למנוע מעורו להתייבש ולכסותו במגבות רטובות. יש להרחיק מגופו חול (ולהגן עליו מרוח) וכן למנוע כניסת מים לאזור פתח הנשימה שלו, שנמצא בגבו.
  3. חשוב לצלם את החיה ולשלוח לנו את תמונתה.
  4. יש לשלוח מספר טלפון שבו ניתן להשיג אתכם.

אנחנו מודים לך מאוד על הדיווח! נהיה בקשר בקרוב

לשיתוף:

הצטרפו לקבלת עדכונים

דילוג לתוכן